Návrat na hlavní stranu

Časopis TURISTA [ Časopis ]

Časopis TURISTA
ČASOPIS PRO TURISTIKU A CESTOVÁNÍ


Záhy po svém vzniku v roce 1888 využíval Klub českých turistů tisk jako účinný prostředek pro spojení se svými členy i pro uvádění spolku a jeho činnosti do podvědomí veřejnosti. Proto již v následujícím roce, tedy 1889, začal vydávat svůj klubový měsíčník nazvaný prostě Časopis turistů. Ten propagoval českou turistiku a šířeji i cestovní ruch, zaměřoval se na domácí i zahraniční turistické oblasti, informoval o spolkovém působení ústředí i jednotlivých odborů, věnoval pozornost také činnosti sportovní, společenské a stavební. V některých obdobích (1895 -1921 a pak opět 1925-1933) dostávali dospělí činní členové KČT "svůj" časopis zdarma, v ostatních létech byl rozesílán za předplatné. Časopis turistů přečkával sice obtížně, ale se ctí období 2. světové války, avšak koncem roku 1944 byl pro nedostatek papíru tisk zastaven. Po osvobození pokračoval v roce 1945 až do roku 1948, takže vycházel souvisle v 60 ročnících.

V roce 1950 začal samostatně vycházet měsíčník Turistika-Horolezectví. V letech 1955 -1958, kdy se horolezecká náplň časopisu osamostatnila, nesl časopis název Turistika (od r.1962), který postupně nabýval magazínový charakter se zaměřením i na širší veřejnost a na neorganizované zájemce o turistiku.

Po změnách v organizaci po roce 1990 byl sice časopis ekonomicky ohrožen, ale podařilo se jej vydávat alespoň ve zjednodušeném provedení. Od ročníku 1996 opět vychází v plnohodnotném barevném provedení jako dvouměsíčník. Považuje se za přímého pokračovatele Časopisu turistů.Co je náplní časopisu?
- informuje o turistických akcích
- dává náměty na výlety a zájezdy
- přináší zajímavosti z domova i ze světa
- upozorňuje na zdravotní aspekty turistiky
- doporučuje turistické vybavení
- vložka "ZPRÁVY" informuje o klubové činnosti
Vložka časopisu
Zprávy


Kde mohu časopis získat?

Členové KČT si jej objednávají u svých odborů se slevou. Roční předplatné: 135 Kč pro členy KČT a pro vlastníky karty EUROBEDS; 195 Kč pro ostatní

Podrobnější obsah a informace o časopisu najdete na: www.literaplzen.cz/turista

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.literaplzen.cz/turista

Typ záznamu: Časopis
AKTUALIZACE: Josef Pithart (Klub českých turistů) org. 2, 20.04.2005 v 19:18 hodin

Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.