Brněnská vinařská oblast [ Vinařská oblast ]
Brněnská vinařská oblast, se svým hlavním městem Moravy Brnem, byla a stále ještě je významným centrem obchodu s vínem. Dnešní Brno je zastavěno průmyslem, kterému vinice musely ustoupit. Vinná réva se pěstuje po okolí Brna. V minulosti díky bohatým brněnským měšťanům, kteří si vozili révu i z Rakouska a Německa, se zde vinařství podařilo rozvinout. Nejdříve to bylo v Židlochovicích, které jako první dostaly právo výroby vína. Následovaly Dolní Kounice, kde byl v této době založen ženský premonstrátský klášter. Vinařství se však rozvinulo i v dalších obcích po okolí jako jsou Hrušovany u Brna, Ivančice, Němčičky, Rajhrad a další.
Brněnská vinařská oblast díky svému klimatu umoźňuje pěstování poměrně velkého množství odrůd vín, nejlépe se tu však daří aromatickým odrůdám, jako je Irsay Oliver, Muškát, Tramín. Z červených odrůd vín je to Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal.
Brněnská vinařská oblast - vinařské obce
Blažovice, Blučina, Bošovice, Bratčice, Brno-Bystrc, Brno-Jundrov, Brno-Komín, Brno-Maloměřice, Brno-Obřany, Brno-Tuřany, Brno-Žabovřesky, Brno-Židenice, Bučovice, Dolní Kounice, Heršpice, Hostěrádky-Rešov, Hrušky, Hrušovany u Brna, Kobeřice, Kobylnice, Kovalovice, Křenovice, Lovčičky, Malešovice, Medlov, Mělčany, Měnín, Milešovice, Modřice, Moravany, Moravské Bránice, Moutnice, Němčičky, Neslovice, Nížkovice, Nové Bránice, Ořechov, Otnice, Pozořice, Pravlov, Rajhrad, Rajhradice, Silůvky, Sivice, Sokolnice, Syrovice, Šaratice, Telnice, Těšany, Trboušany, Tvarožná, Újezd u Brna, Unkovice, Vážany, Viničné Šumice, Želešice, Židlochovice